Sidebar

 

 

داروها برای این به وجود آمدند که سلامت ما را تضمین کنند. به عبارتی، وقتی بیمار هستیم به بهبود سریع تر ما کمک می کنند، اما گاهی عوارض ناخواسته ای هم دارند که موها هم از آنها در امان نمی مانند...

برخی داروها باعث رشد مو و تغییر حالت و متاسفانه گاهی ریزش مو می شوند. این ریزش مو، روی اعتماد به نفس افراد هم تاثیر دارد اما خبر خوب اینکه در بیشتر مواقع موهایی که با مصرف دارو می ریزند، با قطع دارو دوباره به حالت اولیه برمی گردند.

● مکانیسم ریزش مو در اثر مصرف دارو چیست؟

برخی داروها روی چرخه رویش مو تاثیر می گذارند. رشد مو سه فاز دارد؛ فاز آناژن یا رشد که ۴ ۳ سال طول می کشد، فاز کاتاژن یا گذر که چند هفته است و فاز تلوژن یا ریزش که مدت آن ۳ ۲ ماه است و در آن موها دوباره می ریزند و رویش موهای جدید آغاز می شود.

داروها می توانند به دو نوع ریزش مو بینجامند؛ «تلوژن افلویم» و «آناژن افلویم». نوع اول که متداول تر هم است؛ اغلب بعد از ۴ ۲ ماه شروع از مصرف دارو، اتفاق می افتد. در این ریزش مو، روزانه بین ۲۰۰ ۱۵۰ تار مو می ریزد. نوع دوم ریزش مو بعد از مصرف دارو اما طی همان هفته اول رخ می دهد و اغلب بین افرادی که شیمی درمانی انجام می دهند، شایع تر است. شدت ریزش مو در پی استفاده از دارو، به دوز دارو و اینکه بیمار به آن حساسیت داشته باشد یا نه، بستگی دارد.

برخی از مهم ترین داروهایی که باعث ریزش مو می شوند، عبارتند از: رتینویید، بعضی آنتی بیوتیک ها، ضداسترس ها، قرص های ضدبارداری و داروهای ضدانعقاد.

همچنین داروهایی که باعث می شوند دستگاه ایمنی بدن ضعیف شود، داروهایی که باعث پایین آمدن کلسترول می شوند، داروهای افزایش فشارخون، داروهای مخصوص افراد پارکینسونی، داروهای تیرویید، داروهایی که برای کم کردن وزن مصرف می شوند، داروهای استروییدی و داروهایی شیمی درمانی همزمان که سلول های سرطانی را از بین می برند، می توانند در بعضی موارد باعث ریزش مو شوند. معمولا دو هفته بعد از مصرف داروهای شیمی درمانی نیز ریزش مو آغاز می شود اما این روند در یکی، دوماه آینده افزایش پیدا می کند. اگر بیمارانی که شیمی درمانی انجام می دهند، از داروهای ترکیبی استفاده کنند، ریزش موهایشان ۲ برابر می شود.

فهرستی از داروهایی که هنگام شیمی درمانی باعث ریزش مو می شوند، عبارتند از: آدریامیسین، کاکتینومیاسین، استوپوساید، پکلیمی تاکسل و ویتورلباسلین.

● ریزش مو چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر برای درمان ریزش مو به پزشک مراجعه کنید، برای اینکه متوجه شود ریزش موی شما طبیعی است یا نه، می پرسد:

از چه زمانی ریزش مویتان شروع شده است؟

موهایتان با چه سرعتی می ریزد؟

آیا نشانه های دیگری مثل خارش یا سوزش هم دارید؟

چه داروهایی در ۴ ماه گذشته مصرف کرده اید؟

آیا بیماری دیگری هم به غیر از این مشکل دارید؟

آیا در شیوه تغذیه تان در ۲ ماه گذشته تغییری ایجاد کرده اید؟

پزشکتان ممکن است آزمایش هایی برای تشخیص نهایی درخواست کند که شامل این موارد است:

آزمایش تیرویید: برای اینکه مشخص شود عملکرد غده تیرویید تان چگونه است. این عضو نقش مهمی در بدن دارد و کم کاری و پرکاری آن باعث بروز مشکل هایی می شود که شامل ریزش مو هم است.

بیوپسی و تست های هورمونی: در برخی موارد، نیاز به بیوپسی یا همان تکه برداری از منطقه ای خاص از مو وجود دارد تا جنس مو و پوست ته سر تشخیص داده شود.

اگر پزشک تشخیص دهد یکی از داروها باعث ریزش مو شده اند، از لحظه ای که به شما بگوید آن دارو را قطع کنید تا حدود ۳ ۲ ماه بعد، شاهد قطع ریزش مویتان خواهید بود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد
  1. مهدویت
  2. شیعه شناسی

نگاهی بر زندگانی شخصى امام زمان(عج)

حضرت رضا علیه السلام فرمود:
(( و ما لباس القائم (عج ) الا الغلیظ و لا طعامه الا الخشب ؛))
((لباس قائم (عج ) جز پارچه زبر و خشن ، و غذاى او جز غذاى ساده نیست .)) (۱)
او در برخورد با مستضعفان آنچنان است که به فرموده پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلم .
هنگام حکومت مهدى (عج ) نیازمندانى به حضورش مى آیند و درخواست نیازمندیهاى خود مى کنند، آن حضرت مقدارى که درخواست کنندگان بتوانند حمل کنند بدون شماره به آنها مى دهد. (۲)

آشنایی با چاه عریضه در مسجد جمکران

حتما شما هم درباره چاه عریضه در مسجد جمکران شنیده اید. سوالی که برای بسیاری پیش می آید این است که آیا این چاه مورد تایید حضرت مهدی (عج) است و ایشان دستور حفر این چاه را داده اند؟ سایت مصاف با شیطان در ادامه به تحقیق در این مسئله پرداخته است…

عریضه نویسی» بمعنی عرض حال کردن به کسی برای چاره جویی در کاری می باشد که معمولا از سوی فردی که در رتبه پایین تر قرار دارد به کسی که در رتبه بالاتر قرار دارد انجام می گیرد(۱) و در اصطلاح رقعه ای (کاغذی) است که فرد حاجتمند آن را یا خطاب به خدا می نویسد و در آن خدا را به حق و منزلت معصومین برای برآورده شدن حاجتی سوگند می دهد و یا مستقیما خطاب به حضرات معصومین (ع) بخصوص امام عصر (عج) نوشته می شود که آنها را واسطه قرار داده و برآورده شدن حاجت و یا رفع گرفتاری خود را از آنها می خواهد، و سپس در آب روان، دریا، چاه آب و … می اندازد.

احساس امام زمان به منتظران

 

اگر از هر شیعه‌ای بپرسیم که «نسبت به امام زمان علیه السلام چه احساسی داری؟» احتمالاً پاسخی‌ خواهد داد که شباهت زیادی با جملات زیر خواهد داشت:

ما شیعیان، به امام زمانمان علاقه‌مندیم و برای سلامتی و ظهورش دعا می‌کنیم. ما تلاش می‌کنیم به یاد او باشیم و رضایت او را بدست آوریم. این‌ها کمترین کاری است که ما می‌توانیم برای ایشان انجام دهیم...

۹۰ اثر خواندن دعای فرج در قنوت

 

 

۱-فرمایش حضرت ولی عصر(عج) بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است
۲- این دعا سبب زیاد شدن نعمت هاست
۳-اظهار محبت قلبی است
۴- نشانه ی انتظار است
۵- زنده کردن امر ائمه اطهار(ع) است

ارتباط با امام زمان (علیه السلام) در عصر غیبتقسمت اول
اعتقاد بــه وجود امام زمان و حجت حق (عج) از ضروريات مذهب شيعه است. برابر روايات و ادلّه وجود امام در هر زمانى لازم است. زمين بدون حجت باقى نمى ماند. در اين زمان كه حجت الهى در پرده غيب به سر مى برد اين پرسش ها مطرح مى شود :
آيا ارتباط با آن حضرت امكان دارد يا خير ؟ آيا شيعيان و پيروان حضرت مى توانند از محضر آن بزرگوار بهره مند گردند يا خير ؟
سخن در ايــن مقوله از امـكـان عقلى نيست بلكه سخن در اين است كه آيا برابر موازين و رواياتى كه داريم چنين امرى مى شود تحقق يابد يا خير. در اين باره دو ديدگاه وجود دارد :

vertical horizontal