متن پاسخ: الف) آنچه اشاره كرده‏ايد كه دليل شكسته شدن نماز و قضاي روزه مسافر، آسان گرفت ن بوده است، اين حكمت دستور قصر است و نه علت شرعي آن؛ يعني اسلام خواسته است كه براي مسافران، سهولتي قائل شود. علت شرعي آن، منبع فقهي خاص - اعم از كتاب و سنت - است كه فقيه موظف است براساس آن، فتوا بدهد.
ب ) در وضع قوانين، به موارد كلي توجه مي‏شود، نه به موارد استثنايي و از آن جا كه نوعا در مسافرت، افراد عجله دارند و امكانات به اندازه محل سكونت برايشان فراهم نيست، دستور آمده كه مسافران - البته با شرايطي - نماز را شكسته بخوانند و روزه را قضا كنند. در اين جا نبايد مسافري را در نظر گرفت كه هيچ مشكلي ندارد و مي‏تواند بدون مشكلي نماز و روزه‏اش را تمام انجام دهد.
ج ) گرچه اين روزها، وسايط نقليه و ابزار مسافرت با گذشته فرق كرده است؛ ولي در عين حال هم‏اكنون نيز مسافرت داراي محذورات زيادي است. شما اگر به تجارب خودتان مراجعه كنيد، ملاحظه خواهيد كرد كه اصولاً در سفر - به ويژه در بين راه - آن آرامش لازم وجود ندارد؛ به ويژه آن كه در سفر با وسايل سريع، دغدغه‏ها بسيار زياد و فرصت اندك است. بنابراين با توجه به مشكلات زياد و عدم آرامش، دستور قصر نماز مسافر صادر شده است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

 پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام به طور اختصاصی به موضوعات مرتبط با امام سوم شیعیان، حضرت سید الشهدا علیه السلام می پردازد و معرفی جهانی آن حضرت و دفاع از مکتب ایشان را به عنوان هدف خود قرار داده است.

شبکه های اجتماعی

 

Template Design:Dima Group

با عضویت در کانال تلگرام سایت جهانی کربلا از آخرین مطالب باخبر شوید .عضویت در کانال تلگرام