متن پاسخ: الف) رمضان نام يكي از ماه‏هاي قمري است و معناي لغوي آن سوزانيدن است پيامبر فرمودند نام اين ماه رمضانگذاشته شده زيرا گناهان را مي‏سوزاند يكي از نام‏هاي خداوند نيز رمضان است. در اين ماه قرآن وانجيل و تورات وزبور نازل شده‏اند و يكي از چهار ماهي است كه خداوند جنگ را در آن حرام فرموده (مگر جنبه دفاع داشتهباشد).
ب ) قرآن مي‏فرمايد: «ما روزه را بر شما واجب كرديم همانگونه كه بر پيروان اديان» گذشته واجب نموديم تا متقيگرديد»، (بقره) پس فلسفه اصلي وجوب روزه تقويت تقواي الهي و ايجاد رابطه بين بنده و خالق است.
ج ) معناي اين كه ماه رمضان ماه ميهماني خدا است. اين است كه خداوند بندگان خود را در اين ماه پذيراييمي‏نمايد و پذيرايي خداوند عبارت است از بركت، رحمت، مغفرت، تسبيح حساب كردن نفس كشيدن، عبادتحساب كردن خواب، قبول نمودن اعمال استجابت دعا و... كه همگي از روايات فهميده مي‏شوند، (ترجمه ميزان‏الحكمه،ج 5، ص 2130).
براي آگاهي بيشتر به خطبه شعبانيه پيامبر اكرم(ص) رجوع كنيد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

 پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام به طور اختصاصی به موضوعات مرتبط با امام سوم شیعیان، حضرت سید الشهدا علیه السلام می پردازد و معرفی جهانی آن حضرت و دفاع از مکتب ایشان را به عنوان هدف خود قرار داده است.

شبکه های اجتماعی

 

Template Design:Dima Group

با عضویت در کانال تلگرام سایت جهانی کربلا از آخرین مطالب باخبر شوید .عضویت در کانال تلگرام