مهدى از دیدگاه دیگران

خوشتر آن باشد که سر دلبران
گفته آید در حدیث دیگران

سیرى گذرا در کتب مقدسه ى ادیان ومذاهب مختلف جهان، هر پژوهشگر با انصافى را به پذیرش این حقیقت ناگزیر مى سازد که اعتقاد به ظهور مصلحى که در آخر الزمان ظهور کرده، جهان را پر از عدل وداد خواهد کرد، یک اعتقاد جهانى وهمگانى است وهمه ى پیامبران از طرف آفریدگار توانا به قوم خود نوید داده اند که سرانجام مصلحى غیبى ظهور کرده، طومار جنایتها وخیانتها را در هم پیچیده حکومت واحد جهانى را بر اساس عدالت وآزادى واقعى بنیاد خواهد نهاد.از این رهگذر پیروان راستین همه ى ادیان آسمانى در انتظار آن مصلح بزرگ دقیقه شمارى مى کنند ونوید ظهور آن انقلابگر پیروز در همه ى کتابهایى که از نظر پیروانشان (کتاب آسمانى) شناخته مى شود، یافت مى شود، که در اینجا به چند نمونه ى کوتاه اشاره مى کنیم:

زبور

قرآن کریم تعبیرى را از زبور نقل مى کند که در زبور فعلى عینا موجود است. قرآن کریم مى فرماید:

(ولقد کتبنا فى الزبور من بعد الذکر ان الأرض یرثها عبادى الصالحون):

(علاوه بر ذکر-تورات – در زبور نیز نوشتیم که بندگان صالح من وارث زمین خواهند شد).(۸) واینک متن زبور:

(زیرا که شریران منقطع خواهند شد، واما منتظران خداوند، وارث زمین خواهند شد. هان بعد از اندک زمانى شریر نخواهد بود، در مکانش تأمل خواهى کرد ونخواهد بود. واما حلیمان وارث زمین خواهند شد… زیرا که بازوان شریر شکسته خواهد شد. واما صالحان را خداوند تأیید مى کند. خداوند روزهاى کاملان را مى داند ومیراث آنها خواهد بود، تا ابد الاباد).(۹)

ودر جاى دیگر مى فرماید:

(قومها را به انصاف داورى خواهد کرد. آسمان شادى کند وزمین مسرور گردد. دریا وپرى آن غرش نمایند. صحرا وهر چه در آن است به وجد آید. آنگاه تمام درختان جنگل ترنم خواهد نمود به حضور خداوند. زیرا که مى آید. زیرا که براى داورى جهان مى آید. ربع مسکون را به انصاف داورى خواهد کرد).(۱۰)

نویدهاى مصلح غیبى در زبور بسیار فراوان است، طالبین مى توانند به متن (مزامیر) که در ضمن (عهد عتیق) چاپ شده، مراجعه فرمایند.

تورات

نویدهاى مصلحى که در آخر الزمان ظهور کرده جهان را پر از عدل وداد کند در تورات ودیگر کتابهاى مندرج در (عهد عتیق) بسیار فراوان است که به سه نمونه ى کوتاه بسنده مى کنیم:

در کتاب اشعیا نبى مى خوانیم: (مسکینان را به عدالت داورى خواهد کرد…گرگ با بره سکونت خواهد کرد، پلنگ با بزغاله خواهد خوابید… ودر تمامى کوه مقدس من، ضرر وفسادى نخواهد کرد، زیرا که جهان از معرفت خداوند پر خواهد شد).(۱۱)

ودر کتاب دانیال نبى مى خوانیم که خداوند خطاب به حضرت دانیال مى فرماید: (ودر آن زمان میکائیل، امیر عظیمى که براى پسران قوم تو (ایستاده) (قائم) است خواهد برخاست… وبسیارى از آنانکه در خاک زمین خوابیده اند، بیدار خواهند شد… آنانکه بسیارى را به راه عدالت رهبرى مى نمایند مانند ستارگان خواهند بود تا ابدالاباد. اما تو اى دانیال! کلام را مخفى دار وکتاب را تا آن زمان مهر کن. بسیارى به سرعت تردد خواهند نمود… خوشا به حال آنانکه انتظار کشند).(۱۲)

ودر کتاب حبقوق نبى آمده است: (اگر چه تأخیر نماید برایش منتظر باش، زیرا که البته خواهد آمد ودرنگ نخواهد کرد…بلکه جمیع امتها را نزد خود جمع مى کند وتمامى قوم ها را براى خویشتن فراهم مى آورد).(۱۳
(۸) انبیاء: ۱۰۵٫
(۹) مزامیر، مزمور ۳۷ جمله هاى ۱۲-۹ و۱۸-۱۷٫
(۱۰) مزامیر، مزمور ۹۶ جمله هاى ۱۳-۱۰٫
(۱۱) کتاب اشعیا نبى، فصل ۱۱ جمله هاى ۱۰-۴٫
(۱۲) کتاب دانیال نبى، فصل ۱۲ بندهاى ۵-۱ و۱۳ -۱۰٫
(۱۳) کتاب حبقوق نبى، فصل ۲ جمله هاى ۵-۳انجیلبیشتر نویدهاى انجیل به تعبیر (پسر انسان) است، که این تعبیر طبق نوشته ى مستر هاکس آمریکائى، بیش از ۸۰ بار در انجیل وملحقات آن (عهد جدید) تکرار شده که فقط ۳۰ مورد آن با حضرت عیسى علیه السلام قابل تطبیق است.(۱) و۵۰ مورد دیگر آن از نجات دهنده اى سخن مى گوید که در آخر زمان ظهور خواهد کرد. عیسى علیه السلام نیز با او خواهد آمد واو را جلال خواهد داد. واینک چند نمونه از متن اناجیل: (همچنانکه برق از مشرق ساطع شده تا به مغرب ظاهر مى شود، ظهور پسر انسان نیز چنین خواهد شد… آنگاه علامت پسر انسان در آسمان پدید گردد ودر آن موقع جمیع طوایف زمین سینه زنى کند وپسر انسان را ببیند که برابرهاى آسمان با قوت وجلال مى آید… اما از آن روز وساعت هیچ کس اطلاع ندارد، حتى ملائکه آسمان…لهذا شما نیز حاضر باشید، زیرا در ساعتى که گمان نبرید پسر انسان مى آید).(۲)(در آن وقت فرشتگان خود را از جهات اربعه از انتهاى زمین تا به اقصاى فلک فراهم خواهد آورد… ولى از آن روز وساعت غیر از پدر هیچ کس اطلاع ندارد، نه فرشتگان در آسمان ونه پسر هم، پس بر حذر باشید وبیدار شده دعا کنید، زیرا نمى دانید که آن وقتى کى مى شود).(۳)(کمرهاى خود را بسته، چراغهاى خود را افروخته بدارید…خوشا به حال آن غلامان که آقاى ایشان چون آید ایشان را بیدار یابد…پس شما نیز مستعد باشید، زیرا در ساعتى که گمان نبرید پسر انسان مى آید).(۴)


(1) قاموس مقدس، ص ۲۱۹ ماده ى (پسر خواهر).
(۲) انجیل متى، فصل ۲۴ جمله هاى ۲۷ و۳۰ و۳۵ و۳۷ و۴۰٫
(۳) انجیل مرقس، فصل ۱۳ جمله هاى ۲۶ و۲۷ و۳۱ و۳۳٫
(۴) انجیل لوقا، فصل ۱۲ جمله هاى ۳۵ و۳۶


نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

 پایگاه تخصصی امام حسین علیه السلام به طور اختصاصی به موضوعات مرتبط با امام سوم شیعیان، حضرت سید الشهدا علیه السلام می پردازد و معرفی جهانی آن حضرت و دفاع از مکتب ایشان را به عنوان هدف خود قرار داده است.

شبکه های اجتماعی

 

Template Design:Dima Group

با عضویت در کانال تلگرام سایت جهانی کربلا از آخرین مطالب باخبر شوید .عضویت در کانال تلگرام